„Podniebności” – Jakub Sagan

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii oraz lotnictwa na wernisaż wystawy Jakuba Sagana pt. „Podniebności”.

Wernisaż wystawy pt. „Podniebności” odbędzie się 17 września 2015 roku, o godz. 18.00 w Lex Gallery przy Pl. Konstytucji 5 w Warszawie (siedziba Okręgowej Izby Radców Prawnych). Wstęp wolny.

Poniżej zamieszczamy wybrane zdjęcia oraz tekst towarzyszący wystawie.

[Not a valid template]

Podniebności

– wystawa fotografii Jakuba Sagana w Lex Gallery w Warszawie

Tęsknota i podziw są motywami głównymi nowej wystawy fotografii Jakuba Sagana pt. „Podniebności”. Autor podejmuje temat towarzyszącej ludziom od wieków tęsknoty za lataniem.

– Latanie wiąże się dla mnie z czymś wyjątkowym, niedostępnym dla wszystkich. Ma w sobie szczególny romantyzm, a jednocześnie wymaga niesamowitych umiejętności i odpowiednio ukształtowanej osobowości.

Zaczęło się banalnie – od sklejania modeli samolotów, później zacząłem czytać i zbierać książki o tematyce lotniczej, jeździć na pokazy. Jednak nie zostałem pilotem.

Oczywiście, latałem jako podróżny w samolotach pasażerskich. Współpracuję z Inspektoratem Sił Powietrznych oraz Aeroklubem Polskim, dlatego latałem również na pokładach wielu różnych statków powietrznych, w tym wojskowych, miałem nawet okazję robić sesje typu ‘air-to-air’. Za sterami siedziałem tylko raz. Byłem na wakacjach na Węgrzech. Niedaleko od naszej kwatery znajdował się aeroklub i były tam szybowce szkoleniowe. Wykupiłem lekcję. Choć było trudno, bo instruktor, oprócz języka węgierskiego, znał trochę niemieckiego, którego ja nie znałem, to używając gestów i mimiki uczył mnie posługiwania się przyrządami

Wtedy właśnie miałem w ręku szybowiec. Dotknąłem latania. Wiem, co to znaczy. Dlatego tym bardziej tęsknię za tym cudownym uczuciem, kiedy słyszysz tylko szum wiatru i spotykasz ptaki, które lecą tuż obok ciebie, za uczuciem swobodnego bujania w powietrzu.

Zawsze miałem wiele szacunku dla ludzi, którzy są pilotami. Odkąd poznałem ich bliżej, jeszcze bardziej ich podziwiam. To niezwykle silne osoby, w większości to osobowości alfa, pewni siebie, twardzi, ale również noszący w sobie sporo romantyzmu i niepozbawieni poczucia humoru. Wybierani są tylko najlepsi, którzy łączą w sobie ogromną wiedzę, wysoki współczynnik inteligencji, nieskazitelne zdrowie i cały zespół koniecznych cech charakterologicznych.

Fotografia jest pasją, która pozwala mi być blisko lotnictwa i związanych z nim ludzi. Gdy tylko mogę, uczestniczę w pokazach lotniczych. I mam co robić. Oglądanie samolotów, ewolucje, a także spotkania i rozmowy z pilotami, którym robię portrety, to sposób na połączenie moich dwóch fascynacji.

Wystawa składa się z kilkudziesięciu czarno-białych fotografii, które powstały najczęściej podczas pokazów lotniczych. Głównie pokazują piękno samolotów w czasie podniebnych ewolucji, choć na wystawie znalazło się również miejsce na zdjęcia sytuacyjne z ludźmi, momenty uchwycone jeszcze przed wzniesieniem się maszyny i jej pilota pod niebo.

Jakub Sagan tworzy głównie prace czarno-białe o szeroko pojętej tematyce humanistycznej, a także fotografie krajobrazowe. Współpracuje z Biurem Prasowym Dowództwa Sił Powietrznych od 2010 roku, realizował m.in. oficjalny serwis fotograficzny dla Biura Prasowego DSP dla Radom Airshow 2011, 2013 i 2015 oraz szereg innych projektów fotograficznych dla Sił Powietrznych. Ponadto, wykonywał projekty fotograficzne m.in.: dla Orkiestry Polskiego Radia, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka, Torów Wyścigów Konnych Służewiec, Aeroklubu Polskiego. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Ekwiwalenty”. W 2014 roku prezentował w warszawskiej Lex Gallery wystawę „Rugby – kobieca twarz”, której bohaterkami były kobiety grające w polskich drużynach rugby.

Kurator wystawy: Katarzyna Żebrowska

Wstęp – wolny. Serdecznie zapraszamy!

, ,

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

©Cufee